Hlavné svetlá vozidla

Ako fungujú svetlá v našich vozidlách

Autožiarovky sú súborom svetelných zariadení umiestnených na karosérii vozidla, ktoré sú určené na svietenie pri jazde v noci, za zníženej viditeľnosti alebo za zlého počasia.

Hlavné typy automobilových svetiel

Svetlomety

Sú to hlavné svetlá vozidla, ktoré sa nachádzajú v prednej časti vozidla. Poskytujú väčšinu osvetlenia pri jazde v noci a pozostávajú z dvojice bielych svetiel.

Hlavné svetlá vozidla
Hlavné svetlá vozidla sú nevyhnutné pre jazdu v noci

Obrysové svetlá

Sú najnižšou časťou predných svetlometov a slúžia na označenie polohy vozidla, keď je zaparkované alebo sa nepohybuje. Zvyčajne majú oranžovú farbu.

Smerovky

Sú to blikajúce svetlá umiestnené na prednej a zadnej časti vozidla a používajú sa na signalizáciu smeru jazdy pri manévrovaní, napríklad pri zmene jazdného pruhu alebo odbočovaní.

Zadné svetlá

Sú to svetlá umiestnené v zadnej časti vozidla a pozostávajú z dvojice červených svetiel. Slúžia na osvetlenie zadnej časti vozidla a na označenie polohy vozidla pre ostatné vozidlá pri jazde v noci.

Cúvacie svetlo

Je to biele svetlo umiestnené na zadnej časti vozidla a používa sa pri cúvaní.

Brzdové svetlo

Je to červené svetlo umiestnené na zadnej časti vozidla a rozsvieti sa po zošliapnutí brzdového pedála. Slúži na signalizáciu ostatným vozidlám, že vozidlo brzdí.

Výstražné svetlá

Sú to blikajúce oranžové svetlá umiestnené v prednej a zadnej časti vozidla a slúžia na signalizáciu núdzového stavu alebo poruchy.

Autožiarovky fungujú na elektrickú energiu dodávanú batériou vozidla. Systém osvetlenia vášho vozidla pozostáva z rôznych prvkov vrátane batérie, spínačov, poistiek, relé a svetiel.

Ako fungujú svetlá auta?

Keď zapnete vozidlo kľúčom od vozidla, batéria dodáva potrebnú energiu pre systém osvetlenia. Spínače sa používajú na zapínanie a vypínanie rôznych svetiel vo vozidle, zatiaľ čo poistky slúžia na ochranu systému osvetlenia pred preťažením alebo skratom. Pozrime sa, ako systém funguje.

Relé je elektrická súčiastka, ktorá sa používa na zapínanie a vypínanie svetiel automobilu a zároveň umožňuje ich ovládanie prostredníctvom samostatného obvodu.
Svietidlá sú posledným prvkom systému osvetlenia vozidla. Premieňajú elektrickú energiu na svetelnú, čím umožňujú osvetliť cestu pri jazde v noci. Existujú rôzne typy žiaroviek, z ktorých každá má iný výkon a trvanie v závislosti od vašich potrieb.

Hlavné svetlá vozidla
Hlavné svetlá vozidla sú navrhnuté tak, aby boli spoľahlivé a bezpečné

Vo všeobecnosti je systém osvetlenia vozidla navrhnutý tak, aby bol spoľahlivý a bezpečný a umožňoval vodičovi dobrý výhľad na cestu pri jazde v noci alebo za zníženej viditeľnosti. Je však dôležité udržiavať systém osvetlenia vozidla v dobrom technickom stave pravidelnou údržbou a výmenou žiaroviek, ak je to potrebné, aby sa zabezpečila maximálna bezpečnosť na cestách.

Svetlá ako náhradné diely pre vozidlo

Ak sú svetlá vášho auta nefunkčné, je dôležité okamžite konať, aby ste zaistili svoju bezpečnosť počas jazdy. Tu je niekoľko tipov, čo robiť, ak máte problémy so svetlami vášho auta:

Skontrolujte svetlá

Skontrolujte nefunkčné svetlá a zistite, či nie sú prepálené alebo poškodené. Ak áno, vymeňte ich za nové žiarovky (predajne s autodielmi sú lepšou voľbou ako železiarstva).

Skontrolujte poistky

Skontrolujte poistky v systéme osvetlenia vášho vozidla a vymeňte všetky prepálené poistky (tieto sa tiež bežne nachádzajú v predajniach autodielov).

Skontrolujte spínače

Skontrolujte spínače svetiel vo vašom aute a uistite sa, že sú v správnej polohe.

Skontrolujte relé

Ak sa svetlá po prepnutí vypínačov nerozsvietia, možno bude potrebné skontrolovať relé a v prípade potreby ho vymeniť (toto sa tiež nachádza medzi autodielmi).

Skontrolujte batériu

Skontrolujte autobatériu a uistite sa, že je nabitá a v dobrom stave.

Obráťte sa na odborníka

Ak problém nedokážete odstrániť sami, obráťte sa na mechanika alebo autoelektrikára, aby diagnostikoval a opravil systém osvetlenia vášho vozidla.

V každom prípade je dôležité neprehliadnuť problémy so svetlami na vašom aute, pretože znížená viditeľnosť počas jazdy môže zvýšiť riziko nehody.

Možno samotné svetlá považovať za náhradné diely pre automobily?

Svetlá do auta nemožno považovať za náhradný diel pre autá v tradičnom zmysle slova, pretože nie sú mechanickou súčasťou, ktorá sa časom opotrebuje alebo pokazí. Žiarovky sa však napriek tomu môžu pravidelne vymieňať, aby sa zabezpečilo dobré osvetlenie v aute a väčšia bezpečnosť počas jazdy.

Svetlá do auta sa považujú za jednorazové diely, teda diely, ktoré majú obmedzenú životnosť a môžu si vyžadovať pravidelnú výmenu, aby sa zabezpečila ich správna funkčnosť. Frekvencia výmeny žiaroviek závisí od viacerých faktorov vrátane typu žiaroviek nainštalovaných v aute, ich používania a podmienok jazdy.

Vo všeobecnosti sa vždy odporúča pravidelne kontrolovať stav svetiel vozidla a vymeniť všetky nefunkčné žiarovky. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť lepšiu viditeľnosť počas jazdy a väčšiu bezpečnosť pre seba aj ostatných motoristov na ceste.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne